​Żelki to obecnie zdecydowanie jedne z najpopularniejszych słodyczy na całym świecie. Co więcej, popularność zyskują one z roku na rok, w coraz to innych zakątkach naszego globu. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, jaka jest historia tych słodyczy.

Historia szeroko rozumianych słodycz, od której zaczniemy, jest niemal tak samo długa, jak historia ludzkości. Nie jest to jednak jeszcze historia żelków, jednak warto wiedzieć, że ludzie od zarania dziejów mieli słabość do słodyczy różnego rodzaju. Starożytni Rzymianie raczyli się m.in. ciastami, których słodyczy pochodziła m.in. od winogron i innego rodzaju owoców. Co ciekawe, czekolada jako taka pojawiła się dopiero w wieku XVI, wszystko ze względu na odkrycia geograficzne, które przełożyły się oczywiście na odkrycie kakaa, które jest w końcu niezbędne do wytworzenia uwielbianej przez nas do tej pory czekolady.

Przez wiele stuleci do wykorzystania różnorodnych słodyczy wykorzystywano cukier trzcinowy – był on sprowadzany z krajów Arabskich, co oczywiście musiało przekładać się bezpośrednio na ceny słodyczy – tak, były one naprawdę drogie i dla znacznej większości społeczeństwa niedostępne. Sytuacja zmieniła się dopiero w wieku XIX. Właśnie w tym czasie odkryto, że cukier może być wytwarzany z buraków cukrowych, których hodowla była znacznie tańsza niż sprowadzanie cukrowej trzciny, co przełożyło się na ceny cukru, które to znów bardzo pozytywnie odbiły się na cenach samych słodyczy, które zaczęły być dostępne dla szerszego grona odbiorców.

Historia żelków

Skupmy się jednak na słodyczach, od których rozpoczynaliśmy. Z jednej strony cukier był już tańszy, więc sprzyjał on rozwojowi branży i tworzeniu nowych słodyczy. Kolejnym przełomem okazał się pomysł połączenia cukru z gumą arabską oraz z owocami. W taki właśnie sposób powstały pierwsze żelki. Sama guma arabska była żywicą pochodzącą z drzew akacjowych.

Niedługo później, bo już w roku 1922, Hans Riegel stworzył pierwszego żelka. Żelek posiadał kształt tańczącego niedźwiedzia – wynikało to z faktu, że takie tresowane zwierzęta były niezwykle popularne w ówczesnych czasach, na wszelakich targach czy innych miejscach ludzkich spotkań. Nie był to jeszcze kształt popularnego również w dzisiejszych czasach Złotego Misia, jednak był to jego bezpośredni prekursor. Oczywiście możemy mówić już o powstaniu znanej chyba każdemu marki Haribo, która produkuje żelki po dzień dzisiejszy i jest najpopularniejsza i najbardziej rozpoznawalną marką żelków na całym świecie.

Same żelki bardzo szybko zyskały popularność wśród przedstawicieli różnych grup społecznych. Lubili je nie tylko prości ludzie, ale również prawdziwe, wybitne umysły. Sam Albert Einstein był niezwykle wiernym fanem wspomnianych już Złotych Misiów.

Rozwój i zmiany

Chociaż produkcja żelków odbywała się dzięki gumie arabskiej, straciła ona swoją popularność przez lata, skorzystała na tym jednak wieprzowa żelatyna. To w większości z niej produkuje się żelki, które trafią do ich wielbicieli na całym świecie. Jak jednak łatwo się domyślić, wieprzowa żelatyna jest składnikiem, na który może zdecydować się tylko część mieszkańców Ziemi. Nie zapominajmy o weganach oraz wegetarianach, dodatkowo mamy również mnóstwo wyznawców Islamu, którzy również nie mogą zdecydować się na jedzenie czegokolwiek pochodzącego od wieprza.

Obecnie jednak żelki produkowane są m.in. ze skrobi czy agar-agar – jest to rodzaj glonów. Wszystko po to, aby zarówno wyznawcy Islamu, jak i również osoby niedecydujące się na dietę mięsną, nie musiały odmawiać sobie żelków, lecz po prostu zdecydowały się na ich inne rodzaje. To właśnie dzięki takiemu podejście, m.in. marki Haribo, żelki coraz częściej wybierane są na całym świecie przez fanów słodyczy.

Jak powstają żelki?

Sam proces powstawania żelków jest naprawdę skomplikowany i rozbudowany, jednak postaramy się przytoczyć go w jak najbardziej przystępny sposób. Pierwszym krokiem do powstania naszych ulubionych słodyczy jest przygotowanie tradycyjnego projektu, w wersji fizycznej na papierze. Projekt w takiej formie jest skanowany do komputera, gdzie powstaje jego dokładny obraz trójwymiarowy. Na podstawie tego projektu powstaje gipsowy model, który wykonuje frezarka. Gipsowy model potrzebny jest po to, aby na jego podstawie powstały gipsowe stemple. Same stemple są wykorzystywane do odciskania ich na specjalnych tacach, dzięki którym możemy mówić o postaniu form do żelków. Dopiero wspominane tace wypełniane są masą, z której powstają żelki. Po zaschnięciu żelki pokrywane są m.in. miodem pszczelim, który nadaje im połysk.

Po całym procesie żelki trafią do opakowań, po czym trafiają do sklepów.

Do wyboru mamy olbrzymią ilość rodzajów żelków – warto więc sprawdzać nowe smaki. Zdecydowanie zachęcamy do poszukiwania żelków w sklepach internetowych – oferują one nie tylko lepsze ceny, ale również mają bardzo rozbudowaną ofertę. Znakomitym wyborem okaże się na pewno sklep Kuri.com.pl – posiadają oni znakomitą ofertę, która na pewno zadowoli każdego fana żelków!

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *