​Każdy, kto ma powyżej 25 lat, powinien kojarzyć jeszcze Lentilki – cukierki absolutnie legendarne w Polsce. Nie skłamiemy, jeżeli stwierdzimy, że zajadały się nimi całe pokolenia. Chociaż przez jakiś czas nie były one tak popularne, jak kiedyś, obecnie zdecydowanie wracają do łask i coraz więcej osób chce sięgać po właśnie te cukierki. Warto więc dowiedzieć się o nich więcej!

Same Lentilki to cukierki, które wywodzą się z Czech, a ich historia zaczyna się w roku 1907. Jak widać, już dawno mają one za sobą swoje setne urodziny, są więc znacznie starsze niż chociażby lizaki czy popularne obecnie żelki.

Ciężko uwierzyć w to, aby ktoś ich nigdy nie próbował, jednak z dziennikarskiego obowiązku musimy wspomnieć, że Lentilki (lub Lentilky, opierając się bardziej na czeskiej, oryginalnej pisowni), są cukierkami wykonanymi z czekolady, które pokryte są twardą, różnokolorową i chrupiącą polewą. Jak widać, kluczem do ich sukcesu była przede wszystkim prostota, która bez wątpienia sprawdza się w tym przypadku po dzień dzisiejszy.

Jak już wspomnieliśmy, Lentilki wywodzą się z Czech, konkretnie z miasta Holešov (Morawa), gdzie rozpoczęła się ich produkcja trwała przez lata, aż do dnia dzisiejszego.

Czemu Lentilki są tak wyjątkowe?

Jak już wspomnieliśmy, naszym zdaniem ich obecny sukces tkwi w prostocie. Nie ma w tym nic dziwnego, wystarczy przyjrzeć się ich konkurencji – mowa, chociażby, o cukierkach M&M’s – i one prezentują się bardzo podobnie, a również nie można odmówić im popularności. Ich dwie wersje cały czas są popularne w różnych grupach wiekowych, chociaż w przypadku M&M’s zdaje się, że znacznie popularniejsze są te z orzechami w środku, przynajmniej w Polsce.

Wróćmy jednak do Lentilków – przez lata była to słodka przekąska uwielbiana zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Były one oczywiście niezwykle popularne w Polsce w czasach PRLu – nic więc dziwnego, że osoby starsze w obecnych czasach mogą czuć do nich prawdziwy sentyment. Nie dość, że zapewne traktują je jako prawdziwy smak dzieciństwa, nie możemy zapomnieć o tym, że w czasach PRLu dostęp do jakichkolwiek słodyczy był tak mocno ograniczony, że Lentilki były zarówno dla młodszych, jak i starszych, czymś wspaniałym.

Funkcja dekoracyjna

Kolejnym powodem, który mógł sprawić, że Lentilki tam dobrze wspominane są w wielu polskich domach, jest fakt, że były one regularnie wykorzystywane podczas wypieków. To właśnie one odpowiadały za dekorację wielu ciast w czasach PRLu. Oczywiście w czasach obecnych ten aspekt nie jest już taki popularny – same ciasta pieczone są raczej rzadziej, do tego mamy olbrzymią ilość specjalnych dekoracji i dodatków do ciast, nie musimy więc sięgać po te czekoladowe cukierki. Nie zmienia to jednak faktu, że znów w przypadku braku konkretnych towarów kilkadziesiąt lat temu, to właśnie Lentilki je zastępowały.

Różne wersje

Chociaż dla wielu osób Lentilki to cukierki w specyficznym, niebieskim opakowania, o znanym dobrze smaku, to musimy pamiętać, że producent również kroczy do przodu i oferuje nam różne rodzaje tych popularnych cukierków. Musimy wspomnieć, chociażby, o ich okazjonalnych wersjach, sprzedawanych m.im. z okazji różnorodnych świąt, zostały wypuszczone również Lentilki owocowe czy same cukierki sprzedawane są w różnych opakowaniach, czy to ze względu na ich wersję graficzną, czy różnorodnych ze względu na ich pojemność.

Gdzie kupić Lentilki?

Cukierki te oczywiście cały czas dostępne są w sklepach, jednak zachęcamy do ich zakupu przez internet – nie musimy ich wtedy poszukiwać (nie są dostępne wszędzie), mamy pewność niskiej ceny oraz możemy liczyć na ich różne warianty. Zachęcamy do sprawdzenia oferty sklepu Kuri.com.pl – to popularna hurtownia internetowa, która oferuje również inne, nawet ciężko dostępne w sklepach stacjonarnych, słodycze. Niskie koszty dostawy oraz samych słodyczy sprawiają, że zakup już kilku opakowań jest znacznie bardziej opłacalny, niż w wielu tradycyjnych sklepach. Nie czekaj i sprawdź ofertę pod adresem http://www.kuri.com.pl/draze,c47.html.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *