Jeśli masz dzieci, to wiesz jak trudno namówić ich do zjedzenia zdrowego posiłku. W tym przypadku proszenie i namawianie nic kompletnie nie daje. Co jednak z karami za niezjedzenie obiadu? Nie należy to do zbyt skutecznych sposobów na zachęcenie dziecka do warzyw. Jeśli będziemy nakładać kary typu” nie odejdziesz od stołu dopóki nie zjesz” to nasza pociecha spędzi cały dzień przy stole, a obiadu nie zje. Krzyk też nie jest dobrą metodą i jedyne, co uzyskamy to nasze stargane nerwy i płaczące dziecko.

Zachęta i jej znaczenie

Ty też z pewnością nie lubiłaś jeść warzyw, kiedy byłaś mała. Co więcej, był to nie tylko straszny obiad, ale wróg numer jeden dzieci. Dlaczego tak to odbierałaś? Ponieważ, nie byłaś odpowiednio zachęcana do spożywania warzyw i było to przykrym obowiązkiem jedzenia z zatkanym nosem zupy jarzynowej. Kończyło się tak, dlatego, że warzywa nie były przedstawiane, jako posiłek po zjedzeniu, którego dostaniesz coś znacznie lepszego.

Owoce, jako nagroda

Jeśli twoja pociecha jest fanem owoców to możesz zachęcić ja doi zjedzenia warzyw tym, że kiedy skończy obiad to dostanie swoje ulubione jabłko czy gruszkę itp. Ile jednak znamy dzieciaków, które kochają owoce i są w stanie zjeść miskę warzyw, aby je dostać. Jest to jakiś 1%, a może nawet mniej.

Co jednak z zabawkami, które mogą być nagroda? Ten pomysł jest dobry, jeśli masz spora wypłatę, ponieważ dziecko nie zadowoli się byle jaką zabawką. Po jakimś czasie może się także okazać, że nie zje nic, jeśli nie dostanie prezentu. Skłanianie się do takich środków jest krzywdzeniem dziecka, które wszelkie posiłki będzie kojarzyć z zyskiem.

Zachęta doskonała

Zastanawiałaś się nad zachęcaniem dzieci do zjedzenia posiłku słodyczami? Może Ci się to wydawać niewychowawcze i sprawiające, że dziecko będzie chciało ciągle jeść słodycze. Doskonałym słodyczom jest batonik Papita. Nikt nie powiedział, że trzeba dawać maluchowi górę słodyczy za to, że zje miskę zupy jarzynowej. Przekąska nie musi być duża żeby zachęciła do zdrowego posiłku. Nieraz wystarczy mały wafelek, ale doskonale smakujący i przy okazji kolorowy, co dzieci bardzo lubią. Papita to pyszny i kruchutki wafelek, który polany jest smaczną, mleczną czekoladą, a w niej zatopione są wielobarwne lentylki. Dzięki ciekawemu wyglądowi, dzieci bardzo chętnie zjedzą obiad, aby dostać pysznego batonika. Dzięki odpowiedniej wielkości wafelka, pociecha nie będzie jadła za dużo słodkości, a także może być idealną przekąską do szkoły.

Categories:

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *