​Lentilki to cukierki, które w Polsce popularne są od naprawdę dawna. Lata ich chwały i największej popularności to oczywiście okres PRLu, gdzie dostęp do jakichkolwiek słoczy był już prawdziwą okazją do świętowania. Właśnie wtedy Polacy objadali się Lentilkami oraz wykorzystywali je do innych celów, o czym piszemy niżej – czy jednak cały czas cukierki te znajdują swoje miejsce w domach Polaków?

Lentilki pochodzą z Czech, gdzie ich produkcja rozpoczęła się już na początku XX wieku, bowiem w roku 1907. Od zawsze powstawały one w mieście Holešov, co ma miejsce do tej pory. Gdy tylko trafiły one do naszego kraju, od razu zrobiły prawdziwą furorę – w końcu w czasach PRLu trudno było dostać jakiekolwiek słodycze, stąd nie może dziwić fakt, że Polacy tak chętnie przekonali się do tych, do których dostęp był łatwiejszy, niż do pozostałych.

Lentilki nie zmieniały zbytnio swojej formy – zawsze ich olbrzymią siłą była prostota, która jednak nie nudzi się do dnia dzisiejszego. Czekoladowe wnętrze pokryte twardą, chrupiącą skorupką – to bardzo prosty pomysł, dzięki czemu Lentilki nie były (oraz nadal nie są) drogie. Różnokolorowe skorupki sprawiały, że cukierki te wyglądały bardzo atrakcyjnie, a ich duża ilość prezentowała się po prostu wybornie. Z tego tez powodu Polacy nie tylko się nimi objadali, ale wykorzystywali je również do dekorowania ciast, które piekli. Nie tylko sam fakt dodatkowych słodyczy wpływał na walory smakowe wypieków, ale kolorowe Lentilki sprawiały, że całe ciasto prezentowało się lepiej, weselej i bardziej kolorowo. Obecnie ta funkcja oczywiście w większości zanikła – w końcu w sklepach czeka na nas wiele dekoracji do ciast, które prezentują się po prostu lepiej oraz bardziej atrakcyjnie. Jeżeli jednak czeka na nas impreza tematyczna, gdzie królować będzie PRL – warto pomyśleć nad tym, by upiec ciasto, które udekorowane będzie np. Lentilkami. Na pewno dla wielu będzie to spore zaskoczenie, nie jest to bowiem coś standardowego!

Czy obecnie jednak Lentilki są cały czas takie popularne? Oczywiście nie, chociaż nie można stwierdzić, że nikt ich obecnie nie kupuje – wręcz przeciwnie. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że obecnie wybór słodyczy jest po prostu znacznie większy. Nawet jeżeli ktoś poszukuje takich słodyczy, jak Lentilki, to w ofercie wielu sklepów trafią również na ofertę M&M’s, gdzie cukierki te prezentują się bardzo podobnie – mowa oczywiście o wersji bez orzecha, w ciemniejszym opakowaniu. Innych, podobnych do Lentilków, słodyczy, oferowanych przez innych producentów, również jest wiele, stąd kupujących właśnie te czeskie cukierki po prostu musi być mniej.

Dodatkowo, to, co dla wielu jest zaletą, dla innych osób może okazać się wadą. Wielu klientów powraca do Lentilków, ponieważ lubi ich prostotę. Obecnie jednak, zwłaszcza w przypadku młodych ludzi, popularne są słodycze ciekawe, niestandardowe, wielosmakowe czy zaskakujące. Lentilki takie nie są, stąd mogą wydawać się słodyczami mało atrakcyjnymi w oczach najmłodszych. Oni zresztą często nie sięgają już po bardzo tradycyjne słodycze, takie jak cukierki, a stawiają na coś, co bardziej odpowiada ich pokoleniu – w tym przypadku spokojnie możemy powiedzieć np. o żelkach, które bardzo często wybierane są przez polską młodzież.

Dla wielu osób starszych (lub po prostu dorosłych) są to jednak po prostu cukierki dzieciństwa, po które nadal sięgają często, również ze względu na sentyment do nich – to bardzo istotna grupa odbiorców, która jednak będzie malała z roku na rok.

Wersje Lentilków – czy powstały inne rodzaje tych popularnych cukierków?

Tak jak wspominaliśmy, dla wielu Lentilki to jedynie ich klasyczna wersja – czekoladowe wnętrze i kolorowa skorupka. Czy jednak istniały inne wersje tych popularnych cukierków? Oczywiście, że tak, jednak nie zyskały one tak dużej popularności, jak podstawowa wersja. Niewielu zdaje sobie sprawę, że Lentilki powstały również w wersji owocowej! Powstawały również różne wariacje, odnoszące się do świąt czy innych okazji specjalnych, jednak w tym przypadku zmiany zachodziły najczęściej jedynie na opakowaniu, które było zmieniane oraz dostosowywane do nowych wymagań.

Kupowanie Lentilków – gdzie ich szukać?

Czy kupienie Lentilków jest obecnie proste? Oczywiście, że tak! Jeżeli nie możesz jednak odnaleźć ich w swoim sklepie, nic nie szkodzi – może je bowiem kupić, do tego w znakomitej cenie, w sklepie internetowym Kuri. Oferuje on również ogrom innych słodyczy, również w znakomitych cenach. Nie czekaj więc, zamów słodyczy z czasów młodości swojej lub swoich rodziców a przy okazji sprawdź, jak wiele Kuri może Ci zaoferować – w końcu w obecnych czasach kupowanie słodyczy przez internet staje się coraz popularniejsze!

Categories:

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *