Wykorzystanie druku 3D kojarzy się przede wszystkim z takimi dziedzinami jak motoryzacja, medycyna czy branża informatyczna.

Wydawać by się mogło, że najnowsza technologia nie jest w stanie znacząco wpłynąć na rynek spożywczy, bo w dużym stopniu oparty jest na pracy wykonywanej przez człowieka. Przeczą temu jednak pierwsze efekty druku 3D z dziedziny kulinariów, takie jak ciastka czy pizza. Dołącza do nich kolejna słodka przekąska, czyli żelki.

Nowość z Niemiec

Pomysł wydrukowania żelków dzięki technologii 3D powstał dzięki współpracy niemieckiej firmy Katjes z Goody Good Stuff. Pierwszy przedsiębiorca na co dzień specjalizuje się w produkcji żelków, natomiast druga z firm zajmuje się wytwarzaniem słodyczy bez użycia żelatyny.

Wspólne wysiłki pozwoliły stworzyć pierwszą na świece drukarkę 3D, dzięki której przy pomocy najnowszej technologii powstają jak najbardziej realne przysmaki. The Magic Candy Factory, bo tak została nazwana, zarówno małych, jak i nieco większych wielbicieli słodyczy przenosi w prawdziwie magiczny świat, gdzie na ich oczach powstają żelowe kształty.

Technologia wykonania

Z perspektywy widza drukowanie żelka to bardzo prosty proces, wystarczy dzięki interfejsowi określić kształt i wybrać ulubiony smak, a potem wcisnąć przycisk ,,print”.

Od strony technicznej jest to jednak nieco bardziej skomplikowane – głowica podgrzewa słodką masę i tworzy z niej kolejne, nakładające się na siebie warstwy, które razem tworzą wybrany wzór. Potrzeba około pięciu minut by otrzymać 10 gramów żelek, a wydruk to koszt 5 euro.

Producenci zadbali, by spełniały oczekiwania jak największej grupy osób, materiał, z którego są wykonywane został pozbawiony laktozy, żelatyny i glutenów, żelkami mogą zatem cieszyć się nawet alergicy i weganie.

Wybór oferowany przez maszynę to dziesięć smaków (m.in. mango, jabłka, porzeczki), siedem kolorów i dziesięć kształtów (m.in. żaby, motyle i ośmiornice). Dodatkowo drukarka może stworzyć żelowy napis, na przykład wybrane imię.

Prace nad nowymi możliwościami ciągle trwają i niewykluczone, że twórcy The Magic Candy Factory zaskoczą nas nowymi formami i smakami. Celem producentów jest również rozszerzenie dostępu do urządzenia i umieszczenie go w centrach handlowych i parkach rozrywki. Na razie drukarka jest atrakcją dostępną jedynie w Berlinie.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *