Gdyby wziąć pod uwagę sklepowe półki batonowe w naszym kraju, na myśl od razu przychodzą takie słodkości, jak popularny Mars, Snickers, czy Milky Way. Batony te cieszą się ogromną popularnością na całym świecie, choć prym wiodą także czekoladowe przysmaki, zupełnie nieznane w Polsce.

Jak zatem wygląda klasyfikacja najbardziej popularnych i najchętniej kupowanych batonów na świecie?

Na pierwszym miejscu znajduje się oczywiście znany wszystkim Snickers, produkowany już od 1942 roku przez koncern o nazwie Mars Incorporated. Roczna sprzedaż tego smakołyku jest równa przychodowi rzędu aż 2 milionów dolarów. Snickers dostępny jest obecnie w wielu wersjach: z masłem orzechowym, migdałami, tak zwany Snickers cruncher, itp.

Drugie miejsce na świecie zajmuje baton o nazwie Toblerone, produkowany przez koncern Kraft Foods. Baton ten posiada charakterystyczne, trójkątne kawałki czekolady. Pierwszy przepis na Toblerone powstał już w 1908 roku.

Obecnie batonik ten dostępny jest w wielu wersjach, między innymi w mlecznej i gorzkiej czekoladzie, z orzechami, winogronami, czy migdałami.

Ogromną popularnością cieszy się również baton Hershey, którego produkcja rozpoczęła się już w 1900 roku. Założycielem koncernu o nazwie The Hershey Company był Milton Hershey, który jest też autorem przepisu na popularnego dziś batonika.

W 1923 roku po raz pierwszy stworzono batonik o nazwie Butterfinger, który do dnia dzisiejszego jest jednym z najczęściej kupowanych smakołyków na świecie. Batonik ten wyprodukowała firma Curtiss Candy. Z czasem jednak produkcję tę przejął znany wszystkim koncern Nestle.

Firma Nestle produkuje również bardzo popularny batonik o nazwie Baby Ruth. Smakołyk ten wykonany jest z nugatu oraz karmelu, obsypany dodatkowo orzeszkami i polany mleczną czekoladą. Po raz pierwszy wyprodukowano go w 1921 roku przez firmę Cutriss Candy.

Na liście najbardziej popularnych batonów na świecie nie mogło zabraknąć oczywiście Marsa, który jest też jednym z najchętniej kupowanych smakołyków w naszym kraju. Batonik ten produkuje koncern Mars Incorporated, już od 1932 roku.

Na kolejnym miejscu znajduje się wspomniany na początku Milky Way również produkowany przez firmę Mars Incorporated. Stworzono go już w 1923 roku. Autorem receptury był sam Franklin Mars.

Do listy najbardziej popularnych batonów na świecie należy dołączyć jeszcze Musketeers, czyli smakołyk oblany mleczną czekoladą, z puszystym nadzieniem. Przypomina on Milky Way’a, sprzedawanego w naszym kraju. Baton te produkuje się już od 1932 roku. Właścicielem jest wspomniany już wielokrotnie koncern Mars Incorporated.

Ostatnim, najbardziej popoularnym batonem na świece jest Kit Kat, sprzedawany także w Polsce. Produkuje go koncern Nestle. Po raz pierwszy wypuszczono go na rynek w 1935 roku. W naszym kraju baton ten sprzedaje sie jedynie w dziesięciu wariantach. Na świecie istnieje jednak ponad 200 smaków Kit Kata.

W Polsce sprzedaż batonów stanowi jedną czwartą rynku słodyczy. Największą popularnością cieszą się batony produkowane przez zagraniczne koncerny, choć warto podkreślić, że coraz chętniej sięgamy po polskie produkty.

Do najbardziej popularnych firm produkujących batony, po które sięgamy w naszym kraju, należą: Mars, Ferrero oraz Nestle

Znaną i często wybieraną polską firmą okazuje się krakowski Wawel,który produkuje takie batony, jak: Maciuś, czy Jacek.

Według danych SMG/KRC klasyfikacja batonów spożywanych najczęściej w Polsce wygląda następująco:

  • Snickers
  • Mars
  • Milky Way
  • Pawełek
  • Kinder Bueno
  • Bounty
  • Twix
  • Lion
  • Picnic
  • Kinder Country

Z tychże badań wynika również, że blisko 42% naszych rodaków każdego dnia spożywa batony w różnych wersjach.

Categories:

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *